Akupunktūros adatų IŠPARDAVIMAS! Įsigykite internetu!

Informacija klientams:+370 686 99909 info@teida.lt
Informacija klientams:+370 686 99909 info@teida.lt

Peties traumos, uždegimai ir kitos ligos

>> Peties sąnario anatomija ir dažniausios traumos bei ligos

>> Patarimai peties traumų bei ligų prevencijos ir reabilitacijos klausimais

Peties sąnario anatomija yra sudėtinga ir unikali – tai judriausias žmogaus kūno rutulinis sąnarys, kuriame žastikaulio galvutė įsistato į mentės sąnarinę duobę, leidžianti atlikti itin plačią judesių amplitudę.

Peties sąnarį sudaro:

Peties sąnario anatomija

3 kaulai:

  • Žastikaulis (humerus) - viršutinės rankos kaulas;
  • Mentė (scapula) - platus, plokščias kaulas nugaroje, kuris kartu su žastikauliu formuoja peties sąnarį;
  • Raktikaulis (clavicle) - ilgas, plonas kaulas, jungiantis krūtinkaulį su mente.

4 sąnariai:

  • Žastikaulio (peties) - mentės (glenohumeralis) – pagrindinis peties sąnarys tarp žastikaulio ir mentės;
  • Petinis raktikaulio (acromioclavicularis) – tarp raktikaulio ir mentės petinės ataugos;
  • Krūtinkaulinis raktikaulio (sternoclavicularis) – tarp raktikaulio ir krūtinkaulio;
  • Mentės - krūtinės ląstos (scapulothoracis) – funkcinis sąnarys tarp mentės ir krūtinės ląstos.

Peties judesius užtikrina:

  • Raumenys – ypač svarbūs rotatorių manžetės ir mentės stabilizatoriai;
  • Raiščiai – suteikia stabilumą;
  • Sausgyslės – jungia raumenis prie kaulų;
  • Nervai – siunčia signalus iš smegenų į raumenis ir atgal.

Dėl šios sudėtingos sandaros peties sąnarys dažnai yra traumuojamas, todėl svarbu suprasti jo struktūrą renkantis įtvarus, reabilitaciją ar prevencines priemones.

Pagrindinės peties traumų indikacijos

  • Aštrus arba bukas skausmas petyje, kuris sustiprėja judant ar gulint ant sužeisto peties;
  • Sumažėjusi judesių amplitudė, ypač pakeliant ranką virš galvos ar atgal;
  • Peties silpnumas, ypač bandant kelti daiktus;
  • Garsas (trakštelėjimas, spragtelėjimas) petyje judant;
  • Matoma deformacija arba patinimas po traumos;
  • Hematoma (kraujosruva) ar paraudimas aplink sąnarį;
  • Pasikartojantis išnirimas arba jausmas, kad petys „iššoka“;
  • Skausmas naktį, trikdantis miegą.

Dažniausiai pasitaikančios peties ligos ir traumos

  • Lengva artrozė (osteoartritas) pradinė peties sąnario kremzlės pažeidimo stadija

Peties ligos - lengva artrozė (osteoartritas) ir pažeistas petisLengva artrozė – tai ankstyvoji osteoartrito forma, kai sąnarių kremzlės pradeda plonėti ir dėvėtis, tačiau struktūriniai sąnarių pakitimai dar nėra ryškūs. Ši būklė dažniausiai išsivysto palaipsniui, ilgainiui blogėjant kremzlės būklei dėl natūralaus senėjimo proceso, pasikartojančių fizinių krūvių, buvusių traumų ar genetinio polinkio.

Pirmieji lengvos artrozės požymiai gali būti sąnarių sustingimas rytais, nedidelis skausmas ar tempimas judesių metu, ypač po ilgesnio nejudrumo ar fizinio krūvio. Dažniausiai pažeidžiami kelių, klubų, rankų pirštų ar stuburo sąnariai.

Nors lengva artrozė nėra stipriai ribojanti būklė, ją svarbu laiku atpažinti ir imtis prevencinių priemonių – pavyzdžiui, mažinti sąnarių apkrovą, rinktis tinkamą fizinį aktyvumą, stiprinti raumenis bei naudoti sąnarių veiklą palaikančias priemones. Ankstyvas reagavimas gali padėti sulėtinti artrozės progresavimą ir išvengti stipresnių sąnarių pažeidimų ateityje.

 

  • Sausgyslių uždegimas (tendinitas) - dažna peties skausmo priežastis

Peties traumos - sausgyslių uždegimas (tendinitas), pažeisto peties sąnario vaizdasSausgyslių uždegimas, dar vadinamas tendinitu, yra viena iš dažniausių peties skausmo priežasčių. Dažniausiai uždegimas pažeidžia rotatorių manžetės arba bicepso sausgysles, kurios atsakingos už peties sąnario stabilumą ir judesius.

Tendinitas dažnai išsivysto dėl sausgyslių pertempimo, pasikartojančių monotoniškų judesių (pvz., sportuojant ar dirbant fizinį darbą), o taip pat dėl amžiaus nulemtų degeneracinių pokyčių. Ilgainiui sausgyslės praranda elastingumą ir tampa labiau pažeidžiamos.

Pagrindiniai simptomai – skausmas petyje (ypač judant ar keliant ranką), sustingimas, jėgos sumažėjimas bei diskomfortas naktį. Jei uždegimas ignoruojamas, jis gali progresuoti į rimtesnes būkles, tokias kaip sausgyslių plyšimai ar peties sąstingis.

Ankstyvas tendinito gydymas padeda išvengti komplikacijų. Rekomenduojama sumažinti fizinį krūvį, naudoti šalčio kompresus, priešuždegiminius tepalus ar kineziterapiją. Taip pat gali padėti ortopedinės priemonės, palaikančios peties funkciją ir mažinančios sausgyslių įtampą.

 

  • Peties išnirimas - dažna trauminių sužalojimų priežastis

Peties traumos: Peties išnirimas, peties sąnario vaizdas, rentgeno nuotraukaPeties išnirimas – tai būklė, kai peties kaulas (žastikaulis) išslysta iš savo įprastos padėties sąnario duobėje. Tai viena dažniausių trauminių peties sužalojimų formų, dažniausiai pasitaikanti po kritimo ant ištiestos rankos, staigaus smūgio ar intensyvaus judesio sportuojant.

Išnirimo metu dažnai pažeidžiamos sąnario kapsulės, raiščiai, sausgyslės ar net nervai. Dėl to atsiranda stiprus skausmas, rankos judesių apribojimas, matomas deformavimas bei sąnario nestabilumas. Dažnai jaučiamas „išslydimo“ ar „atsijungimo“ pojūtis.

Po pirmojo išnirimo padidėja rizika, kad sąnarys taps lėtiniu būdu nestabilus – ypač jei nebuvo tinkamai gydoma ar sustiprinti peties raumenys. Gydymas priklauso nuo traumos sunkumo: pradiniame etape būtinas sąnario atstatymas, imobilizacija, o vėliau – kineziterapija ir stiprinimo pratimai. Kai kuriais atvejais gali prireikti chirurginio gydymo.

Laiku suteikta pagalba ir sąnario apsauga gali padėti išvengti pakartotinių išnirimų ir ilgalaikio peties nestabilumo.

 

  • Bankart pažeidimas (Bankart Lesion) - dažna peties nestabilumo priežastis po išnirimo

Peties sąnario traumos - Bankart pažeidimas (Bankar lesion), parodytas vaizdasBankart pažeidimas – tai specifinis peties sąnario sužalojimas, kai išnirimo metu plyšta sąnario kremzlinė lūpa (labrum), esanti aplink sąnario duobę. Ši kremzlinė struktūra padeda stabilizuoti žastikaulio galvą peties sąnaryje, todėl jos pažeidimas sukelia sąnario nestabilumą ir padidina riziką pakartotiniam išnirimui.

Dažniausiai Bankart pažeidimas pasireiškia jaunesniems, fiziškai aktyviems žmonėms po trauminio peties išnirimo, ypač sportuojantiems ar patyrusiems stiprų smūgį. Simptomai gali būti nuolatinis peties nestabilumo jausmas, skausmas atliekant tam tikrus judesius, „iššokimo“ pojūtis ar sumažėjusi jėga.

Diagnozei patvirtinti dažniausiai atliekamas magnetinio rezonanso tyrimas (MRT), o gydymas priklauso nuo pažeidimo sunkumo. Lengvesniais atvejais gali padėti kineziterapija ir raumenų stiprinimas, tačiau esant nuolatiniam nestabilumui dažnai reikalingas chirurginis lūpos atstatymas (Bankart operacija).

Tinkamas ir laiku pradėtas gydymas gali padėti atkurti peties stabilumą, sumažinti pakartotinių traumų riziką ir sugrįžti prie aktyvaus gyvenimo būdo.

 

  • Raktikaulio ir mentės ataugos atsiskyrimas (Acromioclavicular Separation / A/C)

Peties sąnario traumos - Raktikaulio ir mentės ataugos atsiskyrimas (Acromioclavicular Separation / A/C)Raktikaulio ir mentės ataugos atsiskyrimas (dar vadinamas acromioclavicular separation arba A/C sąnario trauma) – tai sužalojimas, kai nutrūksta jungtis tarp raktikaulio ir mentės ataugos (acromion). Ši trauma dažniausiai įvyksta po tiesioginio smūgio į petį, pavyzdžiui, sportuojant (futbolas, dviratininkų ar slidininkų griūtys) ar nukritus ant šono.

Priklausomai nuo sužalojimo sunkumo, gali būti:

  • Dalinis raiščių plyšimas, kai sąnarys išlieka sąlyginai stabilus;

  • Visiškas raiščių plyšimas, kai raktikaulis atsiskiria nuo mentės ir tampa aiškiai matomas pakilimas virš peties.

Pagrindiniai simptomai: stiprus peties skausmas, patinimas, matoma deformacija ties peties viršumi, judesių apribojimas bei jautrumas spaudžiant A/C sąnarį.

Gydymas priklauso nuo traumos laipsnio – lengvesni atvejai gydomi poilsiu, šaldymu, peties įtvarais ir kineziterapija, o sunkesni – gali reikalauti chirurginės intervencijos.

Ankstyvas įvertinimas ir tinkama reabilitacija padeda išvengti lėtinio peties skausmo ir sąnario nestabilumo ateityje.

Puslapių meniu